Den norske ambassaden og CARE i Tanzania skal samarbeide med lokale beboere for å bremse avskogingen på Zanzibar.

Del artikkelen:

Den norske ambassaden i Tanzania har signert en kontrakt verdt over 5,65 millioner dollar med CARE i forbindelse med pilotprosjektet The Tanzania-Norway Climate Change partnership.

Til forskjell fra tidligere norsk støtte til bevaring av regnskog, som i hovedsak har gått til landenes nasjonale myndigheter, vil en stor del av pengene i Tanzania gis direkte til lokale prosjekter.

Målet er at tiltakene ikke bare skal redusere utslippene av klimagasser, men også bidra til bærekraftig utvikling, fattigdomsbekjempelse og trygge levebrødene til dem som er avhengige av skogen.

Kan få stor betydning

CAREs generalsekretær, Marte Gerhardsen, tror prosjektet kan få stor betydning for det videre internasjonale klimaarbeidet, hvis det lykkes med å bremse avskogingen på en måte som kommer lokale innbyggere, og spesielt kvinner, til gode. 

- Dette prosjektet sikrer at også fattige kvinner kan tjene på klimakvoter. Når vi støtter land som Tanzania i arbeidet for å bevare skogen, er det viktig at det kommer de fattigste til gode, og at også kvinner får sitte ved bordet og utforme avtalene om kvoter og kompensasjon, sier Gerhardsen.

Utslippsreduksjonene som oppnås gjennom å bevare skogen på Zanzibar skal etter planen verifiseres og godkjennes av FN. Klimavoter kan da selges til selskaper med utslippsforpliktelser i Norge, som f.eks Statoil. Pengene fra dette salget skal tilbakeføres til dem som forvalter skogen.  

CARE har i flere år ledet prosjekter for å plante trær på Zanzibar. Her plantes Mangrove-trær på øyen Pemba. FOTO: SANDRA BULLING

CARE har i flere år ledet prosjekter for å plante trær på Zanzibar. Her plantes Mangrove-trær på øyen Pemba. FOTO: SANDRA BULLING

Bakgrunn og skog og klimaendring

Klimaendring er en av de største globale problemene for bærekraftig økonomisk utvikling. Negative konsekvenser av klimaendring på miljøet, menneskers helse, matsikkerhet, næringsvirksomhet, naturressurser og fysisk infrastruktur er allerede merkbare i mange land, deriblant Tanzania.

I internasjonale forhandlinger betegnes tiltak for å begrense avskoging med akronymet REDD, som er en forkortelse for Reduced Emissions from Deforestation and Forest Degradation.

Under den 13. konferansen for deltakerne i FNs klimakonvensjon (UNFCCC) i desember 2007, ble det vedtatt at REDD skulle vurderes å tas inn i en avtale etter 2012. Viktige forhandlinger om dette fant sted på den 15. konferansen i København i desember 2009.

En avtale forventes å bli inngått på den neste konferansen, som skal avholdes i Mexico mot slutten av 2010.

Skal hjelpe fattige og fremme likestilling

CARE har arbeidet for å styrke den lokale forvaltningen av skog på Zanzibar siden 1995. I det nye pilotprosjektet skal CARE videreføre dette arbeidet, sammen med lokale myndigheter og miljøorganisasjoner.

Som del av prosjektet skal det blant annet etableres systemer for måling av karbonlagring, og etter hvert markedsføring av karbonkreditter. Prosjektet skal også sette i gang tiltak for å dempe de underliggende årsakene til avskoging, som støtte til å erstatte fyringsved og kull med parafin.

- Dette prosjektet skal gjøre tiltak mot avskoging til en del av lokal skogsforvaltning gjennom aktiviteter som gir fordeler til fattige og fremmer likestilling, sier CAREs landdirektør, Paul Barker.

Prosjektet vil bli satt i verk på 29 steder i sju distrikter på de to øyene Unguja og Pemba. Fokuset er på de fattigste lokalsamfunnene og deres evne til å implementere REDD på 27.650 hektar skog. Norges hovedpartner på Zanzibar er avdelingen for kommersielle avlinger, frukt og skog i miljø- og landbruksdepartementet (DCCFF).

Avskoging med i ny klimaavtale

Avskoging står for opptil 20 prosent av verdens utslipp av drivhusgasser. Karbon fra døde trær frigis til atmosfæren i form av karbondioksid.

Tiltak for å redusere avskoging, er derfor en del av de globale og nasjonale anstrengelsene for å bremse klimaendring. Tanzania kan med sine store skogsarealer spille en viktig rolle i dette arbeidet.

En ny klimaavtale etter 2012 vil sannsynligvis belønne utslippskutt i form av redusert avskoging. Dette skal gjøre det mer attraktivt å delta for land hvor avskoging står for en stor del av klimautslippene. Prosjektet i Tanzania har som mål at landet skal være berettiget slik belønning når den innføres.

- Dette prosjektet er et viktig bidrag til samarbeidet om skog og klimaendringer mellom våre to land, og vil være et viktig steg på veien mot å bygge bro mellom lokale handlinger og globale diskusjoner, sier ambassadør Jon Lomøy.