Hvis militærkuppet i Niger fører til at tiltakene mot den gryende matkrisen forsinkes, kan konsekvensene bli katastrofale, advarer CARE.
CARE varslet forrige uke om at en alvorlig matkrise er under utvikling i Niger. Ifølge rapporter fra CAREs landkontor kan nærmere 8 millioner mennesker, av en befolkning på om lag 15 millioner, bli rammet av matkrisen.
- Vi er svært bekymret for situasjonen. Med en uoversiktlig og ustabil politisk situasjon, kan det ta lenger tid før man får satt i gang tiltak, sier generalsekretær Marte Gerhardsen i CARE.
Venter på mer informasjon
CAREs medarbeidere i Nigers hovedstad Niamey forteller at det nå er portforbud i byen. Etter en skuddveksling mellom klokken ett og halv fire i natt, har det vært stille. Det er ikke soldater i gatene.
- Vår landdirektør i Niger forteller at folk tar dette med ro og avventer mer informasjon. De militære lederne som ser ut til å stå bak kuppet, er godt kjent blant folket i Niger. Folk flest oppfatter dem som troverdige og stabile, sier Gerhardsen.
Misnøye med presidenten
Det har den seneste tiden vært stor misnøye med den avsatte presidenten, Mamadou Tandja. Han ble kritisert for sin håndtering av matkrisen i 2005. Han benektet da at det var noen krise.
- Da jeg besøkte Niamey i juli 2008 var det demonstrasjoner mot presidenten i gatene. Så langt har vi ikke fått rapporter om støttedemonstrasjoner etter kuppet, forteller Gerhardsen.
CARE jobber som normalt
CAREs kontor i Niamey har i dag kontaktet alle organisasjonens ansatte rundt om i landet. Alle er trygge og i god forvaring. De håper å kunne fortsette å gjøre sitt arbeid som normalt.
Niger er ifølge FN verdens fattigste land. 62 prosent av befolkningen lever under fattigdomsgrensen.
Matmangel er normalt i Niger, særlig i den årlige tørkeperioden, men det er flere tegn til at vil situasjonen forverre seg betraktelig de nærmeste månedene.
Matprisene er nå mellom 20 og 25 prosent høyere enn gjennomsnittsprisene de seneste fem årene.