I landsbyer nord i Uganda vil menn ha økt likestilling.
- Jeg så rundt meg at andre unge menn drakk mye, slåss og laget bråk. Jeg reflekterte over hva slags liv de hadde, og bestemte meg for selv å leve på en bedre måte. Det var sånn jeg begynte å endre livet mitt. Nå bruker jeg ikke penger på alkohol eller røyk, og jeg hjelper til hjemme, forteller småbarnsfaren Okello Samuel (20).
- Vi deler på alt arbeidet i hjemmet, til og med hagearbeidet. Det er en stor hjelp. Vi er veldig lykkelige, sier hans kone, Lillian.
Ekteparet bor i en landsby i Gulu-distriktet nord i Uganda med sitt første barn, 16 måneder gamle Priscilla. Rundt 20 av mennene i landsbyen er blitt med i en gruppe som har fått opplæring av CARE, og nå arbeider de for mer likestilling i lokalsamfunnet.
- Vi er rollemodeller. Det betyr at vi hjelper andre til å endre seg gjennom å vise at de bør behandle kvinner bedre, forklarer en av mennene.
Mindre husarbeid, gladere kone
Under et møte med gjester fra CARE forteller de blant annet om hvordan de overtaler andre menn til å påta seg en større del av arbeidsbyrden i hjemmet.
- Det er kvinner som tradisjonelt har gjort det meste av husarbeidet. Jeg innså at det ikke var riktig. Min kone bar en for stor del av byrden. Vi må dele på det. Jeg innså at hvis jeg hjalp mer til, ville hele familien tjene på det.
Barna våre lærer at gutter og jenter skal dele på oppgavene. Hvis min kone har andre ting å gjøre, hjelper jeg til med å lage mat. Hvis jeg ser at hun er sliten, vasker jeg barna før vi skal spise, forteller et av de eldre medlemmene i gruppen.
- Når min kone ser at vi deler arbeidsbyrden, blir hun gladere, og vi får det bedre hjemme, sier en annen.
Overbeviser hverandre
- Det er mange menn som drikker helt fra morgenen, la en annen til. - Jeg oppsøker stedene der de holder til, setter meg sammen med dem, og snakker med dem om hvordan livet kan bli bedre uten alkohol. At de kan gjøre noe lønnsomt.
En middelaldrende mann forteller at hans motivasjon oppsto allerede i barndommen.
- Det skjedde tidlig at jeg ønsket å være en god mann. Faren min var grunnen til det. Han slo moren min. Noen ganger la hun seg til å sove i skogen. Han solgte ting hun laget for å ha penger til å drikke. Jeg bestemte meg for at jeg aldri skulle bli sånn. Jeg skal behandle min kone som et menneske, sier han.
Eiendomskonflikter
Konflikter om eiendom er utbredt i området. Mange som flyktet under borgerkrigen, har de seneste årene kommet tilbake og funnet at andre har tatt over jorden. Mennene i gruppen har også engasjert seg i dette problemet.
- Jeg sier til dem at om de blir drept når de slåss om land, vil de uansett ikke få nytte av det. Jeg har klart å få tre-fire menn til å forandre seg og avstå fra vold. Det er jeg stolt av, forteller en av dem som har opptrådt som megler.
En kvinne som kommer forbi mens vi snakker, bekrefter at det mennene sier er sant: - Min mann er ikke med i gruppen, men han har begynt å hjelpe meg med arbeidet i huset. Det gjør meg veldig glad, sier hun.
Les mer om CAREs arbeid for å engasjere menn